Pohárové derby v Harichovciach

Aktuálne štvrtý tím 5. Podtatranskej ligy ŠK Harichovce privíta na svojom trávniku mužstvo 2-ligovej tabuľky a okresné mesto Spišskú Novú Ves. Zápas mačky s myšou? Na tento veľký spišský pohárový zápas pozývame širokú športovú verejnosť. Utorňajší zápas má výkop o 16.00 hod. Povedie ho hlavný rozhodca Michal Čiernik.Pohárové derby v Harichovciach

Štofko: Kvalita na strane súpera, Boroš: Divák dvanástym hráčom

V tejto edícii Slovenského pohára sa o prekvapenie postarali štvrtoligové Šimonovany-Partizánske, keď na pokutové kopy prešli cez prvoligové Zlaté Moravce.

Zápas o prvoligovú Podbrezovú?

Je viac než pravdepodobné, že víťaz zápasu si zahrá v domácom prostredí proti tímu z najvyššej futbalovej ligy, Podbrezovej. Teda je o čo hrať. A ako vyzerala doterajšia pohárová cesta oboch súperov? Harichovce si šliapali cestu do tretieho kola o niečo dlhšie ako ich súper. V prvom kole jednoznačne porazili Nálepkovo, v tom druhom vyriešili aj súpera TJ Hornád Ždaňa. Spišská Nová Ves ako nasadený tím bol zaradení hneď do druhého kola. Vytrápil sa v Gerlachove. Druholigistu podržal v penaltách brankár Robo Huszárik.

V ostrom zápase sa ešte nestretli

Jozef ŠtofkoHarichovce a Spišská Nová Ves zaznamenali v prípravnom období niekoľko zápasov. História si však nepamätá či už ligový alebo pohárový zápas medzi týmito dvoma klubmi. „So Spišskou Novou Vsou sme odohrali v poslednej dobe dva prípravné zápasy. Vo februári 2016 sme remizovali 2:2, v júli 2016 sme doma prehrali 2:5,“ spomína si tréner Harichoviec Jozef Štofko.

Väčšinou končia podobné zápasy vysokým víťazstvom favorita alebo veľmi tesným výsledkom. Nebudú domáci až príliš premotivovaní? „Pre celý ŠK Harichovce je tento zápas určite veľkým futbalovým sviatkom. Pre 5-ligové mužstvo je postup do 3. kola Slovnaft Cupu pekným úspechom. Samozrejme máme motiváciu pokúsiť sa odohrať proti Spišskej Novej Vsi, čo možno najlepší zápas. Uvidíme, čo sa nám podarí naplniť resp. čo nám súper dovolí.“

Bude tento zápas aj pre 26-ročného trénera akýmsi vrcholom trénerskej kariéry? „Na tento zápas nepozerám špeciálne ako na môj doterajší vrchol kariéry. Skôr je pre mňa česť, že sa nám podarilo s mužstvom postúpiť v pohári až tak ďaleko, že máme možnosť konfrontovať svoju kvalitu s takýmto súperom zvučného mena. Je to v prvom rade zásluha hráčov, ktorí to vybojovali na ihrisku. Na druhej strane súťažný zápas som ako tréner proti 2-ligovému mužstvu ešte nezažil, takže z tohoto pohľadu je to pre mňa premiéra.“

Kto určite z Harichovčanov do zápasu nezasiahne, resp. s kým už tréner môže počítať? „V kádri máme dlhodobo určitú maródku. Do zápasu určite nezasiahne Matej Bednár, Marek Regec a najnovšie ani Bohuš Urban, ktorý si zranil na zápase v Hranovnici. Kvôli dovolenke nebude k dispozícií ani Lukáš Augustín.  Naopak  Adrián Klein sa po zranení kolena  dáva pomaly dokopy, na súpiske určite bude, je otázne či do hry zasiahne alebo nie. Základnú zostavu ešte nemám finálne pripravenú, takže ju prezradiť zatiaľ nemôžem.“

Jozef Štofko pôsobí pri A-tíme v Harichovciach už 3,5 roka. S čím by bol najviac spokojný po utorňajšom zápase? „V prvom rade budem ak rád, ak príde čo najväčší počet divákov, aj keď predpoveď počasia nevyzerá priaznivo. Z hľadiska herného výkonu budem rád, ak sa nám podarí držať proti Spišskej Novej Vsi čo najprijateľnejší výsledok čo najdlhšiu časť zápasu. Futbalová kvalita je nepochybne na strane súpera.“

Richard Boroš

Na zápas sa príde pozrieť aj najlepší pohárový strelec uplynulého ročníka Richard Boroš

Na trávniku sme Ričiho už dlho nevideli. Aký je tvoj aktuálny zdravotný stav? „Momentálne dlhodobo laborujem so zraneným kolenom, zranil som sa ešte v júli počas prípravného zápasu, mám roztrhnutý predný skrížený väz a odtrhnutú časť menisku. Druhého októbra ma čaká plastika v nemocnici v Šaci.“
Po rekonvalescencii by Richard Boroš mohol začať nastupovať v ligových zápasoch až v jarnej časti sezóny.

Svojich spoluhráčov v lige sleduje a drží im z tribúny palce. Ako vníma ich výkony po siedmych odohraných kolách? „Štart hodnotím pozitívne, určite mi to nie je prijemne sa len tak prizerať, veľmi by som chcel hrať a pomáhať mužstvu, ale bohužiaľ taký je šport a zranenia k nemu patria.“

Na pohárovom zápase bude Boroš prítomný, spoluhráčom praje veľa športového šťastia a hlavne bez zranení ...„Pre Harichovce to určite bude zápas roka, je to nepríjemný super plus divák bude ich dvanástym hráčom, ale nám logicky velí vyhrať a ja verím, že to pôjde bez väčších problémov.“