Tvrdiť o našej letnej príprave a pripravenosti na takú vážnu súťaž, aká nás po dlhých rokoch čaká, že je všetko v poriadku a ideálne povedať  nemôžeme.Spišiaci sa na druholigové pôsobenie pripravujú zodpovedne, aj keď majú svoje starosti

Viaceré detaily  vrátane konečného zloženia kádra doťahujeme na poslednú chvíľu. Na celkovej pohode nepridáva ani rekonštrukcia kabín nášho štadióna.Určite dosť naháňa obavy úvod súťaže, ktorý absolvujeme na ihriskách súperov. Dnes stále nevieme ani kedy odohráme náš úvodný zápas v súťaži, na ktorú sme sa všetci tešili na domácom trávniku.  Sme ale veľmi radi, že našim úspešným pôsobením v posledných rokoch a posunom medzi slovenskú druholigovú elitu sa veci okolo nášho futbalového štadióna výrazne posunuli. Dnes už všetci nielen v našom klube ale aj v meste veríme, že sa onedlho dožijeme aj v Spišskej dôstojného futbalového stánku, ktorý tu zostane aj pre ďalšie generácie.  V  takom prípade určite malo naše štvorročné neľahké postupové ťaženie zo štvrtej ligy  až do druhej celoslovenskej  súťaže zmysel.

V rámci našich možnosti sa pripravujeme na druholigové pôsobenie v domácom prostredí od 26. júna.  V príprave sa obmenilo viacero hráčov na skúšku. Najmä v prípade posíl zo zahraničia sme jednoznačne za to, že musia byť evidentne kvalitatívne lepší ako naši hráči a musia mať aj patričnú morálnu úroveň. V týchto intenciách naše predstavy nenaplnili celkom ani dvaja holandský mladíci Martijn a Lillies.  Je nám jasné, že uhrať druhú ligu len s našimi odchovancami, ako to bolo doteraz žiaľ už nepôjde.  O nejakej ráznej obmene kádra sme však neuvažovali ani vzhľadom k naším ekonomickým možnostiam. Citeľný bude určite najmä odchod Čekovského do Nemecka.  Za ním sa vybral aj Palutka, ktorý odviedol tiež dobré služby.  Aj keď sa viacerí už dokázali vystrábiť zo zranení, ktoré ovplyvnili negatívne pôsobenie v jarnej nadstavbovej časti, postihlo nás ďalšie nešťastné dlhodobé zranenie kolena univerzálneho Richarda Boroša . Nigerijský ofenzívny strednopoliar  Wisdom Uda Kanu sa pravdepodobne tiež po celú jesennú časť na hracej ploche neobjaví. Na prípadných posilách a posilnení kádra stále pracujeme, sme si samozrejme vedomí kvality v podstate už skoro profesionálnej súťaže. Momentálne do širšieho kádra pribudol len navrátilec z problémami sužovaného FC VSS Košice, stále ešte len dorastenec  Tomáš Tkáč.

Veci sa snažíme vylepšovať, naraz všetko ale určite nepôjde.  Treba si tiež uvedomiť, že značná časť nášho kádra sa dávala dokopy ešte pred nejakými štyrmi rokmi, keď sme naštartovali dlhodobé úspešne pôsobenie po vypadnutí až do 4.ligy a každý hráč ma samozrejme aj svoj určitý výkonnostný strop.  V druhej celoslovenskej lige už len prípadné nadšenie hráčov či pár funkcionárov stačiť absolútne nemôže.  Nech si nikto nemyslí a nesníva,  pomôcť športu a futbalu sa dnes reálne nikto nehrnie. Morálnu podporu priaznivcov a okolia samozrejme pred štartom súťaže cítime a vážime si ju.  Sme a budeme radi každej podpore od fanúšikov či sponzorov a verím, že zostanú hráčom a klubu verný po celú nastávajúcu neľahkú sezónu. Nemôžem nespomenúť, že našou občasnou výhodou v minulosti bolo aj to, že nás mnohí a  občas aj naši súperi trochu podceňovali  a neverili nám. To nás často dokázalo všetkých ešte viac stmeliť  a vyhecovať k lepším výkonom .

Svoje problémy  a často aj existenčné majú dnes ako vieme viaceré futbalové kluby. Naše „druholigové“ starosti sa snažíme riešiť. Súťaže, po ktorej najmä tí starší priaznivci futbalu dlhodobo túžili sa nebudeme chcieť len tak ľahko vzdať. Sme veľmi radi a vážime si, že sme v dnešnej dobe našli pre túto mimoriadne náročnú sezónu vážneho a seriózneho partnera ochotného pomôcť. Spoločnosť  NOVES je dlhodobo nielen na Spiši známa svojou kvalitou, ale aj podporou športu. Aj preto v tomto súťažnom ročníku náš klub ponesie názov FK NOVES Spišská Nová Ves a veríme, že budeme pôsobením nielen mužstva dospelých robiť firme dobrú reklamu a prípadne dôjde aj k predlženiu spolupráce do budúcna.

Realizačný tým nášho „A“- mužstva  sme posilnili o dlhoročného futbalového odborníka a nielen na Spiši známeho úspešného trénera pána Vladimíra Lajčáka. Ten by mal vďaka svojim skúsenostiam zastávať aj pozíciu akéhosi športového riaditeľa nášho klubu.  Naposledy  v nedávnej minulosti viedol ako tréner susedný  FK Poprad.

S týmto klubom sa asi dnes nemôžme čo sa týka fungovania až tak celkom porovnávať, ale futbal sa predsa len odohráva na hracej ploche a sme presvedčený, že našim dôstojným druholigovým pôsobením ani mi Spišu hanbu neurobíme.

Našim primárnym a aj keď určite náročným, no veríme, že nie nesplniteľným športovým cieľom nemôže byť nič iné, ako záchrana v súťaži a zachovanie pôsobenia v druholigovej  spoločnosti aj pre najbližšiu sezónu.

Patrik Brezovaj – manažér FK NOVES Spišská Nová Ves