10.1.2024, Spišská Nová Ves – V pondelok sa začala aj u nás v Spišskej zimná príprava. Že je zimná nám ukazujú aj teploty, ktoré dosahujú hodnoty okolo – 10 stupňov. Na prvý tréning prišlo 30 chlapcov, z toho 10 nováčikov. Pred začiatkom sezóny sme mali veľmi skrátenú možnosť prípravy, pretože III. Liga končí neskôr ako II., takže bude mať mužstvo dostatok času, aby si natrénovalo všetko potrebné. Prinášame Vám prvotný rozhovor s trénerom Brnislavom Ondášom, ako aj vyjadrenia asistenta trénera Mareka Janečku a kapitána Kamila Zekuciu.


Rozhovor s Branislavom Ondášom:

V pondelok začína aj príprava Á-mužstva. Teraz máte viac času ako pred začiatkom ligy po postupe. Na čo sa budete sústrediť?

Tak asi ako všetky mužstvá aj my sa v zime zameriame v prvej polovici na rozvoj kondičných schopností, skladbu kádra a v druhej polovici budeme pracovať na hernej časti a súčinnosti mužstva v obrannej aj útočnej fáze.

Na akých postoch sa chcete hlavne posilniť?

Chceme aj potrebujeme sa posilniť v každej formácii. To znamená, že budeme hľadať hráčov, ktorí pomôžu v defenzíve aj ofenzíve.

Na jeseň to nebolo ani tak o tom, žeby sme nemali šance, ale že sme ich nepremenili. Bude aj toto súčasťou prípravy? Je dôležité dať chlapcov dokopy aj po psychickej stránke?

No všetci si uvedomujeme, že jesenná časť nám vôbec nevyšla a bola zlá. Dôvody a príčiny sme si myslím povedali. Budeme pracovať na ich odstránení, ale všetci v klube sme videli, že je to už mimoriadne náročná súťaž. Mužstvo potrebuje jednoznačne posilniť o rozdielových hráčov. Psychika hráčov ide ruka v ruke s výsledkami, všetko sa teda bude odvíjať od výsledkov.

Určite to nebola ľahká jesenná časť pre teba ako hlavného trénera, teda možno hlavne pre trénera. Ako sa s tým plánuješ vysporiadať na jar? Idete sa pokúsiť o futbalový zázrak?

Áno, bola to nevydarená jeseň, niečo podobné som už ako tréner zažil, keď sme boli v 2.lige pred piatimi rokmi. Vtedy sme na jeseň s konsolidovaným kádrom patrili k najlepším mužstvám v súťaži, mali sme sériu deviatich zápasov bez prehry. No v zime prišlo k veľkému odchodu dôležitých hráčov a uhrali sme v celej jarnej časti len jednu remízu. Teraz sme urobili chybu, že sme nepriviedli do kádra z minulej sezóny aspoň dvoch – troch skúsenejších hráčov. Vieme, že tá strata na mužstvá pred nami je už skutočne veľká a preto nebudem rozprávať o záchrane. Skôr chceme vyskladať mužstvo, ktoré ukáže, že aj v tejto náročnej súťaži dokážeme súperov poraziť.

Aké chceš aby bolo mužstvo na konci prípravy?

V mužstve musí byť zdravá konkurencia, nesmie to byť len o kvantite, ale najmä o kvalite. Každý hráč si musí svoje miesto zaslúžiť a aj vážiť, že môže hrávať v 2.lige. Len zdravá konkurencia, dobrý prístup nám môže pomôcť v napredovaní. Všetci sa teda chceme aj musíme zlepšiť a urobiť viac ako sme urobili na jeseň.

Vyjadrenie Mareka Janečku:

„V pondelok sme začali prípravu po mesačnom voľne. Máme 2 mesiace na to, aby sme sa pripravili kondične, aj herne na jarnú časť.  Po neúspešnej jeseni je jasné, že budeme musieť v kádry urobiť zmeny. Počas zimy bude na to dostatočný priestor. Potrebujeme doplniť mužstvo v každej formácii, preto už prvý deň prípravy prišlo na skúšku prvých desať hráčov. V príprave máme naplánovaných celkom 9 prípravných zápasov, prvý mesiac aj v strede týždňa, takže Čaka nás dosť náročný januárový program.“

Vyjadrenie Kamila Zekuciu:

„Dúfam, že si chlapci cez vianočne sviatky oddýchli, keďže sme zažili nevydarené obdobie. Zimná príprava bude dlhá a náročná. Verím, že si každý z nás uvedomuje, že nás čaká boj o záchranu, takže musíme tvrdo trénovať a dobre sa pripraviť na ligu. Kabína sa musí zomknúť, dobre trénovať  a nastaviť sa tak, že ideme zachrániť súťaž. Ja ako kapitán a  hráči musíme dať to toho všetko, lebo naše vedenie,  ľudia ktorí nám veria a fanúšikovia si zaslúžia aby sa v meste zachránila druhá liga.“