1.3.2024, Spišská Nová Ves – Pred štartom Jarnej časti MONACObet ligy vyspovedali nášho hlavného trénera Branislava Ondáša na portály vsfz.sk – Fanúšikov chcú potešiť prvými výhrami, skúsený matador pokračuje aj ďalej. Tento rozhovor Vám prinášame.

Cez víkend štartuje aj druhá najvyššia súťaž. Jedným zo zástupcov východného Slovenska v tejto celoštátnej súťaži je Spišská Nová Ves, minulosezónny víťaz východnej skupiny tretej ligy. Počas jesennej časti ušiel Spišiakom bodový vlak, ružové okuliare si nedávajú, no hodlajú sa zlepšiť a priniesť divákom viac futbalovej radosti.

Nováčik súťaže nazbieral počas jesene len dva body, no nešlo pritom o žiadneho fackovacieho panáka, ktorý by bol dostával debakle. „Áno, na jeseň sme až 10-krát prehrali len o gól, v žiadnom zápase sme neprehrali rozdielom triedy, bolo naozaj frustrujúce utrpieť toľko tesných prehier. Je náročné hľadať príčiny, vyhodnotili sme si to ale tak, že bolo potrebné doplniť káder o dvoch – troch hráčov k tým, ktorí postup vybojovali. Rozhodli sme sa, že to skúsime s tými, ktorí ten postup vybojovali, chýbali nám dvaja – traja rozdieloví futbalisti,“ uviedol tréner Spišiakov Branislav Ondáš.

Strata na nezostupové pozície po jeseni znamená 14 bodov, čo pred zostávajúcimi 13 kolami nie je málo. Na druhej strane, v minulosti sme sa v druhej lige presvedčili o tom, že zaujímavé vedelo byť aj predposledné miesto, ktoré je síce zostupové, no vplyvom rôznych okolností sa už dokázali zachrániť aj kluby z tejto pozície. Na predposledný Dolný Kubín aktuálne stráca celok zo Spiša 8 bodov. „Samozrejme, všetci v klube vieme počítať. Odstup od priečok, ktoré zabezpečujú záchranu, je obrovský, naozaj len futbalový zázrak by nám pomohol zotrvať v druhej lige. Naším hlavným cieľom je skôr ukázať fanúšikom, že dokážeme vyhrávať a poraziť aj súperov v druhej lige. Chceme sa prezentovať lepšími výsledkami aj hrou, než tomu bolo na jeseň,“ triezvo zhodnotil východiskovú pozíciu pred jarnou časťou kouč Spišskej Novej Vsi.

Posily predovšetkým zo zahraničia, najlepšieho strelca zlákal iný druholigista

Hráčsky káder tímu prešiel pred jarnou časťou niekoľkými zmenami, mužstvo opustili Filip Baláž, Matej Kunzo, Martin Pribula, Richard Chodníček, ako aj najlepší strelec Jakub Škovran. V rámci posilnenia lovili Spišiaci medzi zahraničnými futbalistami, mužstvo posilnili český gólman Neuman, slovinský stopér Redek, krajný obranca z Kolumbie Brayan Olaya, luxemburský stredopoliar Matheus Goncalves, pričom ofenzíve búdu mať za úlohu pomôcť nigérijský navrátilec do tímu Christian Attah, ako aj arménsky futbalista Abraham Portugalyan. Okrem toho do A-mužstva pribudol 18-ročný stopér Viliam Valent, ktorý hrával za kategóriu U19 v rámci striedavých štartov z Levoče. „V kádri nastali zmeny, prišlo sedem nových hráčov. V príprave sa posily ukazovali dobre, no súťažné zápasy sú niečím iným. Verím, že sme silnejší ako na jeseň, no až majstrovské zápasy ukážu, kde je realita,“ vyjadril sa tréner na margo nových posíl.

Na jeseň predstavovalo pre Spišskú Novú Ves problém najmä zakončenie, o čom svedčí len jedenásť strelených gólov. Až päť z nich dal Jakub Škovran, ktorý počas zimnej prestávky zamieril do iného druholigového tímu – Slavoja Trebišov. „Ako prvý nás kontaktoval tréner Trebišova, že by mal záujem o Jakuba, my sme mu v tejto zmene nebránili. Už po jeseni sme vraveli, že ak hráči majú lepšiu ponuku alebo chcú odísť, tak im v tom brániť nebudeme. Jakub dal za nás na jeseň päť gólov, ďakujeme mu za reprezentáciu nášho klubu a prajeme mu všetko dobré aj v Trebišove,“ vysvetlil Ondáš okolnosti odchodu najlepšieho strelca.

Janečka patril medzi najlepších na ihrisku, v Kolumbijcoch vidia perspektívu

Spomedzi posíl zaujalo najmä meno 24-ročného Čecha Vladimíra Neumana, tento gólman má za sebou zaujímavú minulosť. „Filip Baláž dostal ponuku z Humenného, ktorú aj prijal. Rozhodli sme sa mu v tomto prestupe nebrániť, Marek Hamrák nemohol ostať sám. Naskytla sa nám možnosť získať Vladímíra Neumana z Karvinej, ktorý je niekdajším mládežníckym reprezentantom, pričom skúsenosti má aj s najvyššou českou súťažou. Verím, že mužstvu pomôže,“ konštatuje šéf lavičky Spišskej Novej Vsi, ktorého sme sa spýtali aj na spokojnosť so zimnou prípravou. V tej si jeho zverenci zmerali sily napríklad aj s ligovou Banskou Bystricou, v generálke porazili treťoligovú Sninu výsledkom 1:0. „Zimnú prípravu hodnotím pozitívne, prebiehala v domácich podmienkach. Odohrali sme všetky prípravné zápasy, ktoré sme mali v pláne, niektoré boli lepšie, niektoré slabšie. Vyskúšali sme veľké množstvo hráčov, presvedčili sme sa o tom, že dnes nie je jednoduché nájsť futbalistu, ktorý má potrebnú kvalitu a pri ktorom zároveň dodržíme rozumné finančné podmienky. Nevyhli sa nám nejaké zranenia, no to, čo sme chceli urobiť, sa nám podarilo. Dúfam, že sme na súťaž pripravení,“ povedal 39-ročný tréner, ktorý patrí medzi najmladších kormidelníkov v súťaži. Káder tímu by mal byť už uzavretý, ďalšie zmeny na Spiši nepredpokladajú.

Nevídaným zjavom bol počas jesennej časti Marek Janečka. Tento skúsený 40-ročný futbalista odohral počas jesene kompletnú druholigovú minutáž a okrem toho v klube pôsobí vo funkcii športového riaditeľa aj asistenta trénera. „Marek je v podstate môj rovesník, je to naozaj nevídané, čo dokazuje. V jeho veku hrá stále v druhej lige a je nielenže platným hráčom, no v zápasoch, v ktorých nastúpil, patril vždy k najlepším na ihrisku. Samozrejme, sme radi, že u nás v klube je a pomáha nám tak na ihrisku, ako aj mimo neho. Počas zimy mal určité zdravotné problémy, no verím, že pominú a na jar bude môcť odohrať čo najviac minút. Určite s ním na ihrisku stále počítam,“ prízvukuje Branislav Ondáš.

Zaujímavá je v prípade Spišskej Novej Vsi aj šanca pre hráčov z nižších súťaží, v lete posilnil mužstvo kolumbijský hráč Andres Lasso Ortegon, ktorý prišiel priamo zo siedmoligovej Štrby. Za tú hral v minulej sezóne aj Brayan Olaya, ktorý na jeseň takisto urobil významný posun, keďže pôsobil v treťoligovom Spišskom Podhradí. S týmto klubom Spišská Nová Ves dlhšie spolupracuje, a aj preto sa tento hráč z Južnej Ameriky posunul do druhej ligy. Znamenitý progres v priebehu necelého roka – z okresnej súťaže pod Tatrami až do celoslovenskej súťaže „Andres Lasso už na jeseň potvrdil, že má potrebnú kvalitu na to, aby hral v druhej lige, momentálne je ale zranený. V prvom prípravnom dueli v Banskej Bystrici bol dosť nešetrne faulovaný a prvé jarné kolá nestihne. Určite s ním ale rátame v jarnej časti a verím, že jeho výkony budú ešte lepšie. Čo sa týka Olayu, hrával na našej farme v Spišskom Podhradí. Počas celej jesennej časti sme pozorne sledovali jeho výkony, v zimnej príprave s nami začal trénovať a svojimi výkonmi nás presvedčil, že patrí do tohto kádra. Sú to perspektívni hráči, ktorí sú veľmi dobre pripravení fyzicky aj kondične a je len na nich, či sa posunú ešte vyššie,“ uzavrel Ondáš pohľadom na hráčov so zaujímavým progresom.

Jarnú časť začne Spišská Nová Ves v nedeľu 3. marca na pôde žilinského B-tímu, v domácom prostredí sa prvýkrát predstaví o týždeň v sobotu proti Pohroniu.

SAMUEL BRECKO

FOTO: FACEBOOK FK SPIŠKÁ NOVÁ VES

Link na článok: https://vsfz.sk/VsFZ/articles/753?fbclid=IwAR2tSyrjEopHaoX-4cfrJKF550QSNLzlRo5wp4btyKRbzak5Iai48p2C2rk